piątek, 12 października 2012 16:03

Dzień Dawcy Szpiku dla Julci i Innych

Julcia jest 9-letnią mieszkanką Suwałk. Uwielbia jeździć na łyżworolkach, pływać oraz bawić się lalkami. Marzeniem Julci jest wyjazd do Disneylandu. Julcia choruje na ostrą białaczkę T-komókową i na dzień dzisiejszy nie potrzebuje przeszczepienia szpiku, ale w każdej chwili przeszczep może okazać się konieczny.

Sytuacja osób oczekujących na swojego „bliźniaka genetycznego” jest w Polsce bardzo trudna.
Co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Każdy z nas może wpłynąć na poprawę sytuacji osób chorych poprzez dokonanie rejestracji jako potencjalny dawca szpiku, poprzez powiększenie bazy potencjalnych dawców.  Akcja organizowana jest przez Fundację DKMS Polska przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową  w Suwałkach oraz Fundacją Promyk. Podczas dwóch poprzednich akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się ponad 1300 osób. Jedna z nich została już faktycznym dawcą  i dała komuś szanse na życie.


Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: środa, 17 października 2012r.,
Godzina: 11.00-18.00
Miejsce: Patio Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach
Adres: ul. Teofila Noniewicza 10, Suwałki


Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i oddaniu 4 ml i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Co powinniśmy wiedzieć?
Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,


  Copyright © 2010 - 2011 Suwalski Portal Internetowy S-ki.pl | Korzystanie z portalu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

polityka prywatności
try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-16187637-1"); pageTracker._setDomainName(".s-ki.pl"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}